vrata2020

Chcete stavět? Buďte opatrní aneb na co vše si dát pozor

Chcete stavět? Buďte opatrní aneb na co vše si dát pozor

Začátek podzimu je všeobecně považován za ideální čas pro počátek projektování nového domu či rekonstrukce toho stávajícího. Pokud vše probíhá podle plánu, na jaře je hotovo a může se začít s pracemi přímo na stavbě. S hledáním vhodného projektanta a stavební firmy je ale dobré začít už nyní. Celý proces renovace ale nebývá vždy úplně jednoduchý, chce to jen pár základních bodů pro ujasnění priorit, abyste se z rekonstrukce úplně nezbláznili. Pokud totiž chcete všechno zvládnout v pohodě a bez stresu, nějaký čas to zabere také. Tipy a rady, které vám přinášíme níže, vám při rozhodování poradí alespoň v základních bodech.

Projektantovi musíte plně důvěřovat, on vás nesmí zklamat

Na projekčních pracích závisí, jak bude vaše stavba ve výsledku vypadat. Proto výběr toho správného projektanta vyžaduje soustředění, trpělivost a opatrnost:

 • musí to být certifikovaný odborník s odpovídajícím vzděláním.
 • při výběru jako jedno z hlavních vodítek poslouží reference – buď přímo od známých, nebo z internetu. Není dobré zadávat zakázku někomu, jehož služby a historii stoprocentně neznáte.
 • nebrat hned první projekční kancelář. Důležité je vytipovat si více projektantů najednou, zjistit si o nich maximum možného a vše pak důkladně porovnat.
 • při jednání ověřit, jaké má zkušenosti, jak komplexní služby nabízí (poradenství, inženýrské činnosti, spolupráce s úřady apod.), jaké je vybavení ateliéru a jeho možnosti (počítačová vizualizace vaší stavby, popř. zajištění zmenšeného modelu, atd.).
 • v žádném případě se neřídit jen podle ceny. Nejlevnější nabídka nebývá zpravidla ta nejlepší, ve finále se může dokonce prodražit.
018
018

 

Stavebních firem je mnoho. Jak vybrat tu správnou?

Pokud máte zadaný projekt a vše nechcete realizovat svépomocí, můžete začít shánět firmu, která vám dům postaví. Na trhu jich je nepřeberné množství, bohužel mnoho z nich má ale k profesionalitě velmi daleko. Následující body vám pomohou s jejich výběrem:

 • také zde se řídit referencemi. Firma s dvacetiletou existencí a vlastními zaměstnanci bude pravděpodobně věrohodnější, než společnost fungující měsíc, která na vše najímá externí spolupracovníky.
 • vámi vybraná firma musí mít oprávnění od úřadů, certifikáty a další dokumenty potvrzující její odbornost a věrohodnost.
 • opět ověřit komplexnost služeb a jejich zajišťování. Čím více prací budou dělat vlastní dělníci, tím větší šance, že vše proběhne hladce.
 • pokud možno trvat na tom, aby práce prováděli řemeslníci vyučení v oborech. Mnoho firem dnes zaměstnává pracovníky pouze rychle a povrchně zaučené na určitou činnost. Kvalita jejich práce pak bývá tristní.
 • ani zde se v žádném případě neřídit jen podle nejnižší ceny. Na první pohled nejlevnější řešení bude velmi pravděpodobně skrývat další náklady, bude na úkor kvality odvedené práce, nebo v nejhorším případě obojí.

 

DSC03174
DSC03174

 

Detaily domu utváří celkový dojem. Ani tuto fázi neošiďte

V momentě, kdy máte hotovou hrubou stavbu, je už dobré mít vybrané příslušenství – okna, dveře, garážová vrata, předokenní rolety nebo žaluzie a další tak, aby vám práce.

zbytečně nestála. Pokud jste až doteď postupovali pečlivě a opatrně, byla by škoda udělat v poslední chvíli chybu:

 • vybírat jen produkty přímo od výrobců, ne firem zabývajících se přeprodejem anonymních a často nekvalitních výrobků. Seriózní firma vám na vše poskytne záruky a certifikáty dokazující, že vše je v pořádku.
 • ani zde nehledat jen podle ceny, ale zaměřit se v první řadě na kvalitu, design, doplňkové služby atd. Odpovědná firma zajistí kromě prodeje také kvalifikované poradenství, montáž a následný servis.